Data scientist, data engineer, data architect i ML engineer to zawody teraźniejszości

Data scientist, data engineer, data architect i ML engineer to zawody teraźniejszości

Niemal 4 tysiące – to sumaryczna liczba ofert dla specjalistów od data science, data engineering, machine learning engineering i data architecture opublikowanych na wiodących w Polsce portalach z ogłoszeniami o pracę. A to dopiero początek, bo serwisy te przewidują dalsze wzrosty ofert dla ekspertów z branży w kolejnych miesiącach.

Data architect, data scientist i ML engineer... Postępująca rewolucja związana z rozwojem gospodarki cyfrowej nie mogłaby zaistnieć bez wyspecjalizowanych kadr. Kto jest dziś rozchwytywany w branży technologicznej?

Kogo potrzebujemy już dziś?

Jak czytamy na blogu platformy edukacyjnej FutureLearn, data scientist, machine learning engineer, data engineer i data architect to 4 specjalizacje, które są obecnie najczęściej poszukiwane w świecie danych na brytyjskim rynku pracy. A jak to wygląda w krajach bliższych Polsce?

Jednym z przykładów są nasi zachodni sąsiedzi Niemcy oraz – porównywana z Polską w kontekstach gospodarczym, demograficznym czy geograficznym – Hiszpania. Ciekawe zestawienie najbardziej popularnych zawodów w branży IT za 2020 rok dla tych państw przygotował portal LinkedIn. Badanie powstało na bazie danych o ofertach pracy opublikowanych w serwisie. W serii raportów pod nazwą „The fastest-growing jobs in the world” LinkedIn wyróżnia m.in. rynek pracy dla Niemiec czy Hiszpanii. Także w przestrzeni sztucznej inteligencji oraz data science.

Okazuje się, że w Niemczech zapotrzebowanie na pracowników w tym obszarze od lat rośnie, co nie powinno dziwić. Co ciekawe, większość nowo zatrudnionych na tym rynku pracowników w AI i data science zostało przejętych przez Amazon. Wpływ na to miał rozwój e-commerce w trakcie pandemii. Do najczęściej poszukiwanych w Niemczech stanowisk należały m.in. machine learning researcher i data science specialist.

Z kolei w Hiszpanii ma miejsce prawdziwy boom na rozwiązania sztucznej inteligencji. Kraj ten ogłosił, że ​​zainwestuje 600 mln euro w AI w ciągu najbliższych dwóch lat w ramach planu transformacji swojej gospodarki narodowej. Nic więc dziwnego, że liczba miejsc pracy w sektorze technologicznym wzrosła w 2020 roku aż o 64 proc. Najbardziej pożądane zawody to data science specialist i artificial intelligence specialist.

Data scientist i data engineer w polskim topie

Wiemy już, co czeka na specjalistów od data science, machine learningu czy sztucznej inteligencji w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Niemczech. Jednak w przypadku naszego kraju trudno znaleźć liczbowe zestawienia najbardziej popularnych zawodów czy specjalizacji z obszaru data science.

Więcej światła na tę kwestię rzuca przyjrzenie się ofertom wyświetlanym w popularnych serwisach „pracowych”. Przejrzeliśmy pod tym kątem zarówno duże portale jak Pracuj.pl czy LinkedIn, jak i te mniejsze lub branżowe prowadzone przez Devire, JustJoinIT czy NoFluffJobs. Te dwa ostatnie de facto publikują wyłącznie oferty pracy z branży technologicznej.

Pozyskane przez nas dane o najpopularniejszych zawodach po ich nazwach wskazywałyby na przewagę ofert dla specjalistów od data engineering i data science. Przypadek? Kolejne miejsce zajmują takie pozycje jak machine learning engineer czy data architect. Czy jest wśród nich popularny w Hiszpanii data science specialist? Tu dochodzimy do kwestii nazewnictwa – w różnych krajach stanowiska ta są różnie tłumaczone.

Jeden z portali z ofertami pracy poinformował nas, że w ich przypadku oferty dla data scientist i data engineer często występują wymiennie, mimo że na ogół są to dwie różne specjalizacje. Ten pierwszy jest bardziej analitykiem niż programistą, a ten drugi na odwrót. Ich funkcje, zadania czy powierzone im projekty mogą być podobne. Dlatego pracodawcy sami podczas rozmów kwalifikacyjnych czy też poznania dotychczasowego doświadczenia kandydatów decydują, kto zostanie zatrudniony.

Dziwić może stosunkowo niewielki odsetek ofert dla data scientistów opublikowanych na przestrzeni 2021 roku w popularnych polskich serwisach. Choć ta specjalizacja zdobywa coraz większą popularność, to na jednym z portali propozycje dla data scientistów stanowiły tylko 0,4 proc. wszystkich ofert z obszaru IT w zeszłym roku.

Poniżej przytaczamy dane na temat liczby opublikowanych ofert dla najpopularniejszych zawodów w branży technologicznej za 2021 rok. Informacje udostępnione zostały przez 4 wiodące serwisy do zamieszczania ogłoszeń o pracę – Pracuj.pl, LinkedIn, Just Join IT i No Fluff Jobs.

Najczęściej poszukiwani w Polsce specjaliści w branży technologicznej

Data scientist i ML engineer są potrzebni światu

Według badania przeprowadzonego przez Markets and Markets rynek platform data science osiągnął w 2019 roku wartość około 37,9 mld dolarów, a do 2024 roku oczekuje się, że wzrośnie 4-krotnie i osiągnie pułap 140,9 mld dolarów. Nie ma więc żadnych podstaw, aby sądzić, że również w 2022 roku tendencja wzrostowa miałaby wyhamować.

Pamiętajmy, że wciąż żyjemy w pandemii. Działania zwalczające ją samą, a także jej skutki, również będą kontynuowane. A im więcej pieniędzy jest inwestowanych w analizę danych, tym większe jest zapotrzebowanie na specjalistów. Ktoś musi te dane zbierać, budować środowiska, platformy i programy do ich analizy, przetwarzać, wyciągać wnioski, tworzyć scenariusze i prognozować.

Zawody i specjalizacje z obszaru data science mogą się okazać kluczowe nie tylko dla rozwoju szeroko rozumianej branży technologicznej czy biznesu, ale tak naprawdę dać szansę na zmianę naszego świata na lepsze. Przede wszystkim na uczynienie go bardziej zrozumiałym, przewidywalnym. Możliwe, że dane i ich skuteczna analiza pozwolą również stworzyć narzędzia do walki z tym, czego przewidzieć się nie da.

Udostępnij link

https://www.datasciencerobie.pl/data-scientist-i-ml-engineer-w-data-science-to-zawody-terazniejszosci/