Najbardziej opłacalne zawody w branży technologicznej. Ile zarobisz w 2022?

Najbardziej opłacalne zawody w branży technologicznej. Ile zarobisz w 2022?

Ponad 61 proc. Polaków myśli o przebranżowieniu. Z kolei jedna czwarta zakłada, że w najbliższych trzech latach dołączy do branży technologicznej. Główny powód? Wysokie zarobki. Sprawdziliśmy wynagrodzenia specjalistów na poziomie junior, mid i senior, najbardziej opłacalne zawody oraz miasta, w których lepiej wybrać umowę o pracę niż kontrakt B2B.

Firma ARC Rynek i Opinie na zlecenie portalu Enter The Code przebadała 1025 aktywnych zawodowo osób w wieku 25-37 lat. Jeden na czterech respondentów przyznaje, że planuje zmianę pracy i rozważa najbardziej opłacalne zawody w branży technologicznej jako potencjalną ścieżkę kariery w ciągu najbliższych 3 lat. Jeśli chodzi o czynniki hamujące przebranżowienie, ankietowani mówią m.in. o braku czasu na zdobycie nowych umiejętności, zbyt wysokich cenach kursów i niepewności co do opłacalności nauki. Z kolei potrzeba podejmowania nowych wyzwań, elastyczny czas pracy oraz możliwość pracy zdalnej to częste powody poszukiwania nowej pracy. Jednak największą motywacją pozostają wyższe zarobki. To deklaracja 83 proc. uczestników badania otwartych na pracę m.in. w branży data science.

Pod lupę wzięliśmy płace w sektorze IT. Prezentowane w tekście dane pochodzą z serwisów takich jak No Fluff Jobs, Just Join IT, Inhire.io i The:protocol (portal Grupy Pracuj).

Pensje a doświadczenie

Zacznijmy od zarobków zależnych od poziomu doświadczenia, które mogą zaproponować najbardziej opłacalne zawody w świecie technologii. Juniorzy zatrudnieni na umowie o pracę mogą liczyć średnio na 8 tys. złotych brutto, czyli netto około 5,5 tys. zł. Mid developerzy, czyli osoby bardziej samodzielne, zarabiają przeciętnie 15,1 tys. złotych brutto, co po odliczeniu składek i podatków daje blisko 9,8 tys. złotych. Z kolei w przypadku seniorów średnie wypłaty to w przybliżeniu 20,1 tys. złotych brutto i 13 tys. złotych netto.

Z danych przedstawianych w raportach wynika, że osoby pracujące zdalnie zarabiają ok. tysiąc złotych więcej na podobnych stanowiskach. Zmianę widać również w przypadku kooperacji na zasadach B2B – kwoty na fakturach juniorów są wyższe od płac brutto przy umowie o pracę o blisko tysiąc złotych. U specjalistów na poziomie mid i senior – o 3 tysiące złotych.

W tym kontekście warto zwrócić uwagę na trzy dodatkowe informacje:

- rośnie udział ofert zawierających opcję pracy zdalnej – w pierwszym kwartale 2020 roku wynosił on zaledwie 14 proc., podczas gdy dwa lata później już 73 proc.

- prawie trzy czwarte ogłoszeń dotyczy współpracy w modelu B2B

- najbardziej pożądani na rynku są specjaliści średniego szczebla – zależnie od zestawienia udział przeznaczonych dla nich ofert wynosi od 50 proc. do 64 proc.; seniorzy mogą przebierać w 28-40 proc. propozycji, a juniorom zostaje 7-9 proc.

Poszukiwane kompetencje

Technologie, które najczęściej pojawiają się w ofertach, to JavaScript, Java, Python, .NET Framework oraz PHP. Pokrywa się to w większości ze składanymi aplikacjami – kandydaci chętnie zgłaszają się, jeśli wymogi dotyczą Javy, JavaScriptu i Pythona. Jednak najwięcej (16,3 proc.) CV jest przesyłanych na stanowiska testerów, których udział w propozycjach pracodawców wynosi 9 proc.

Jeśli wziąć pod uwagę rodzaje poszukiwanych stanowisk, w pierwszej trójce ogłoszeń królują oferty dla specjalistów back-end, front-end i full-stack developerów. W 2021 roku w porównaniu z 2020 najbardziej zwiększyła się liczba propozycji w dziedzinach product management (315 proc.), UX/design (243 proc.) oraz analizy biznesowej (159 proc.). Przy czym największe wzrosty odnotowano w obszarach bezpieczeństwa (366 proc.) i sztucznej inteligencji (356 proc.). Piotr Trzmiel, Head of Growth w The:protocol zaznacza, że w pierwszym kwartale 2022 roku widoczny był wzrost zapotrzebowania na specjalistów z zakresu cyberbezpieczeństwa. – Poszukiwani byli m.in. analitycy, architekci bezpieczeństwa, specjaliści ds. bezpieczeństwa aplikacji, często tych chmurowych, a także np. inżynierowie o specjalizacji cyber threat security – wyszczególnia ekspert.

Najwyższe zarobki

Najwięcej pieniędzy przeciętnie zarabiają pracujący na posadach DevOps, czyli osoby, które łączą działania z zakresu działów rozwoju IT, programowania i administracji. Kolejni są developerzy wyspecjalizowani w Java i Python, a także inżynierowie danych – ci ostatni, zależnie od rodzaju współpracy, mogą liczyć na 7,5-7,8 tys. złotych brutto na początku kariery i na 17,7-21,6 tys. złotych brutto, gdy zostaną seniorami. Jeśli realizują projekty z obszaru big data, to górne widełki sięgają 22,9 tys. złotych brutto na umowie o pracę i 26 tys. złotych netto przy B2B. Ponadprzeciętne stawki (do 10 tys. zł brutto na umowie o pracę i 12 tys. zł plus VAT przy B2B) mają juniorzy podejmujący pracę z algorytmami AI. Wysoko płatne kontrakty czekają również na ekspertów takich języków programowania jak Scala i Kotlin.

Gdzie można zarobić najwięcej?

Jeśli chodzi o liczbę ofert pracy, to niezależnie od portalu dominowały duże miasta – Warszawa, Kraków i Wrocław. W pierwszym kwartale 2022 roku firmy w tych lokalizacjach opublikowały w sumie blisko 15 tys. ofert. Mediana zarobków data scientistów w stolicy sięga 25 tys. zł brutto, w dwóch pozostałych miejscowościach około 23 tysiące złotych brutto. Na drugim końcu zestawienia znalazły się Gdynia, Szczecin i Gliwice z łącznie 1,3 tys. ogłoszeniami. W Gliwicach, o ile średnia wartość kontraktów B2B jest wysoka, to pracującym na umowie o pracę oferowane są stosunkowo najniższe stawki. Natomiast w Szczecinie specjaliści IT wybierający model współpracy B2B zarobią mniej niż w innych regionach.

Autorzy publikacji pt. „IT Market Snapshot Q1 2022” zwracają uwagę na pojawiający się trend zacierania różnic pomiędzy zarobkami w poszczególnych miastach, gdy chodzi o najbardziej opłacalne zawody w IT. – Jeszcze na początku ubiegłego roku to w Warszawie i Krakowie oferowano najwyższe stawki zarówno na umowie o pracę, jak i na B2B. Obecnie obserwujemy sytuację, że to w  mniejszych miastach takich jak Rzeszów czy Białystok oferowane są wyższe stawki – podkreślają.

Czym jeszcze kuszą pracodawcy?

Z cyklicznie publikowanych raportów można się dowiedzieć, że wartość kontraktów jest skorelowana z liczbą ofert – im więcej ogłoszeń zamieszcza dana firma, tym większa szansa na wyższe zarobki. Pracodawcy, choć nieco rzadziej niż w 2020, w ubiegłym roku wciąż proponowali rozwiązania, które mają przyciągnąć kandydatów. Najczęstsze to prywatna opieka zdrowotna, możliwość pracy w międzynarodowych projektach, karty sportowe, małe zespoły i budżet szkoleniowy. Jeśli chodzi o sprzęt, firmy stawiają na mobilność – 73 proc. oferuje laptopy, a informacje o dwóch monitorach pojawiają się dwa razy częściej niż wzmianki o jednym ekranie.

Udostępnij link

https://www.datasciencerobie.pl/najbardziej-oplacalne-zawody-w-branzy-technologicznej/