Ile zarabiają analitycy biznesowi i specjaliści AI?

Ile zarabiają analitycy biznesowi i specjaliści AI?

W ubiegłym roku w branży IT w Polsce przybyło ponad 8% ogłoszeń o pracę. Jednak w drugiej połowie 2022 liczba ofert już spadała. Jak wyglądają zarobki analityków na stanowiskach data science? Sprawdzamy raport No Fluff Jobs.

Zestawienie „Rynek pracy w IT w 2022 roku” wyszczególnia cztery stanowiska z obszaru pracy z danymi: analityk biznesowy oraz specjaliści AI, big data i business intelligence. Zarobki analityków, o których piszemy poniżej, dotyczą minionego roku i są prezentowane w kwotach netto+VAT w przypadku współpracy B2B oraz brutto, jeśli chodzi o umowę o pracę. Wartości to mediany (nie średnie) sum proponowanych przez przedsiębiorców.

Zarobki analityków biznesowych

Początkujący analitycy biznesowi mogli liczyć na 6,5–10 tysięcy złotych, jeśli prowadzili własne firmy i 6–9,6 tys. w sytuacjach, gdy byli zatrudniani na umowy o pracę. Średniozaawansowani na etacie zarabiali od 10 do 15 tys. złotych – w tym przypadku górna wartość stanowiła jednocześnie dolną dla kontraktów B2B, które sięgały nawet 21 tysięcy złotych. Wynagrodzenia dla seniorów współpracujących na zasadach business-to-business mieściły się w przedziale 16,8–22,7 tys. złotych. Na warunkach pracowniczych nowo zatrudniani eksperci analizy biznesowej zarabiali od 12,4 do 18 tysięcy złotych.

Seniorzy big data mogą liczyć na 30 tysięcy złotych

Wyższe wynagrodzenia przedsiębiorcy przewidywali dla osób specjalizujących się w przetwarzaniu dużych i złożonych zbiorów danych. Juniorzy big data, zależnie od formy współpracy, otrzymywali od 7 do 12,6 tysiąca złotych. Zarobki tzw. midów (specjalistów) na kontraktach B2B wynosiły od 16,8 do 24 tysięcy złotych, zaś zatrudnionych na umowy o pracę – od 13,5 do 20 tysięcy. Seniorzy big data w przypadku umowy o pracę mogli liczyć na 16,5 – 24 tys. zł, a jeśli prowadzili własne firmy — na 21,8 – 30 tysięcy złotych.

Wypłaty specjalistów w zakresie AI

W raporcie brakuje danych na temat zarobków analityków, na stanowiskach juniorskich w dziedzinie sztucznej inteligencji. Natomiast pracownicy z większym doświadczeniem dostawali w 2022 roku od 15,5 do 25 tysięcy na B2B i od 12 do 19 tysięcy w przypadku umów o pracę. Wypłaty seniorów AI na etatach sięgały 22 tysięcy złotych, natomiast eksperci sztucznej inteligencji z własnymi firmami zarabiali od 20 do 27,4 tysiąca złotych.

Jak kształtują się zarobki analityków w business intelligence?

Adepci przekształcania informacji w wiedzę przydatną biznesowi zarabiali w przedziale 6,7–10 tysięcy złotych na B2B oraz 6–8 tysięcy na etacie. Wysokość wypłat bardziej doświadczonych pracowników zaczynała się na poziomie 12,5 tys. zł i kończyła na 22 tysiącach. Jak w pozostałych przypadkach, najwięcej (25–28 tys.) zarabiali seniorzy na kontraktach B2B. Jeśli decydowali się na umowy o pracę, ich pensje opiewały na 25–20 tysięcy złotych.

W 2022 roku ogłoszeń było więcej, ale tylko w pierwszej połowie roku

Liczba ogłoszeń o pracę w ubiegłym roku była wyższa o ponad 8% w porównaniu z rokiem poprzednim. Jednocześnie widocznie więcej ofert publikowano w pierwszej części roku. Jak zauważają autorzy publikacji, powodem niespotykanego wcześniej spadku liczby ofert od lipca, były m.in. sytuacja ekonomiczna i doniesienia z Zachodu o „hiring freeze”, czyli ograniczeniu lub całkowitym wstrzymaniu procesów rekrutacyjnych.

Kogo najczęściej szukały firmy?

Pracodawcy poszukiwali zwykle midów — dotyczyła ich ponad połowa ofert. Kolejni byli seniorzy — 27%. Propozycje skierowane do juniorów stanowiły 19,8% i choć kolejny raz najmniej doświadczeni pracownicy mieli najmniejszy wybór, to warto odnotować, że to i tak o 12 p.p. więcej niż w 2021. Około 50% ogłoszeń można było przypisać do jednej z trzech głównych kategorii związanych z programowaniem, tj. backendu, frontendu lub fullstacku. Mimo że ich ogólny udział nie jest tak imponujący, znaczące wzrosty odnotowały takie dziedziny, jak wsparcie techniczne (+58%), big data (+39%) i analiza biznesowa (+17%). Autorzy raportu zauważają, że dwie ostatnie domeny od kilku lat odnotowują wzrosty.

IT w Polsce

Według danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego, w Polsce brakuje 150 tysięcy specjalistów IT — przy założeniu, że chcemy dorównać średniej unijnej (4,5% wszystkich pracujących). Co istotne, luka nie maleje, choć w branży z roku na rok pracuje coraz więcej osób — w ostatniej dekadzie liczba zatrudnionych wzrosła o 192 tysiące osób. Niedobory zatrudnionych w IT chce wypełnić 21% zatrudnionych w innych sektorach — wynika z badania firmy ARC Rynek i Opinie, przeprowadzonego na zlecenie Enter The Code. To osoby, które deklarują przebranżowienie w ciągu 3 lat. Zmiany zawodu nie wyklucza dodatkowe 39% respondentów, jednak nie są oni pewni perspektywy realizacji planów.

O raporcie

Informacje pochodzą z raportu pt. „Rynek pracy w IT w 2022 roku”, przygotowanego przez No Fluff Jobs — serwis z ofertami pracy w branży IT. Publikacja została opracowana na podstawie ogłoszeń zamieszczanych w portalu. Każdy wpis dodawany tam przez pracodawców musi zawierać widełki płacowe.

Udostępnij link

https://www.datasciencerobie.pl/ile-zarabiaja-analitycy-biznesowi-i-specjalisci-ai/